Program „Wspieranie rozwoju asystentury rodzinnej oraz innych form wspierania funkcjonowania rodzin 2021” to odpowiedź na rozpoznane potrzeby podopiecznych, którymi są rodzice i dzieci z rodzin wieloproblemowych.

Grupę docelową stanowią rodziny mieszkańców województwa podlaskiego przeżywające trudności, a w szczególności :

• rodziny głęboko dysfunkcyjne (rodzice z zaburzoną funkcją opiekuńczo-wychowawczą, wynikającą z nieporadności życiowej, uzależnienia, wyuczonej bezradności);
  • wymagające pomocy socjalno-bytowej, edukacyjnej i terapeutycznej, ochrony macierzyństwa;
  • o ograniczonym statusie prawnym (ograniczona władza rodzicielska – nadzór kuratora rodzica lub dziecka, wskazanie współpracy z asystentem);
  • które nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie w trudnościami rodzinnymi, wyczerpane zostały własne zasoby rodziny radzenia sobie z trudnościami;
  • środowiska, gdzie dzieci wykazują przejawy demoralizacji, zaburzeń adaptacyjnych, socjalizacyjnych lub innych;
  • rodzice w kryzysach rozwojowych, bez umiejętności pielęgnacyjnych, budowania relacji interpersonalnych;
  • rodziny borykające się z różnymi zaburzeniami i z lekkimi upośledzeniami.

Cel zadania: intensywna, wszechstronna praca terapeutyczno-pomocowa z rodzinami, mająca na celu zmianę ich dotychczasowych postaw poprzez:

1. pracę z rodzinami,
  2. wsparcie specjalistyczne rodziców,
  3. wsparcie kompetencyjne ,
  4. wyposażenie w umiejętności wychowawcze oraz modelowanie zachowań w relacjach z dziećmi w środowiskach domowych,
  5. prowadzenie warsztatów specjalistycznych dla rodzin,
  6. prowadzenie warsztatów służących wzmacnianiu rodziny,
  7. organizację tygodniowych wyjazdów terapeutycznych,
  8. przygotowanie i adaptację mieszkań dla dzieci powracających z placówek i rodzinnej pieczy zastępczej oraz poprawa warunków mieszkaniowych w ich domach rodzinnych.

Zadanie publiczne realizuje cele Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego  2030  opisane w  Celu operacyjnym 2.2 Aktywni mieszkańcy, odnosi się zwłaszcza do Głównych kierunków interwencji pkt. 6 – Wspieranie rodzin w opiece nad dzieckiem i osobami zależnymi oraz pkt. 7 – Rozwijanie działań z zakresu aktywnej integracji i przedsiębiorczości społecznej. Wprost odnosi się do Programu Wspierania Rodziny i Pieczy Zastępczej w Województwie Podlaskim na Lata 2019-2023 ogłoszonego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku, w szczególności : Cel Strategiczny I : Wsparcie podlaskich rodzin w wypełnianiu funkcji opiekuńczo wychowawczych, cel operacyjny 2,  oraz Cel Strategiczny II ,cel operacyjny 2 i Cel Strategiczny III, cel operacyjny 1.

Program jest uzupełnieniem działań prowadzonych przez Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie DROGA od 30 lat. Wspieranie dzieci i rodzin, w których się wychowują poprzez pomoc opiekuńczą, specjalistyczną, prowadzenie szeregu placówek i programów ( Ośrodek Wspierania Dziecka i Rodziny NASZ DOM, Punkt Przedszkolny ANIOŁKOWO, program Odzyskać Dziecko/Odbudować rodzinę, Akademia Rodziców, asystentura rodzinna, Centrum Darów, program Diagnostyka FAS/FASD, Ośrodek Profilaktyki i Terapii Młodzieży i Dorosłych ETAP) oraz wielu akcji społecznych, stanowią o kompleksowości pracy Stowarzyszenia nad wspieraniem potrzebujących mieszkańców województwa podlaskiego.