Wolontariat

Aby zostać wolontariuszem w Stowarzyszeniu DROGA  wystarczy mieć dobre chęci i czas, który jesteś w stanie poświęcić dzieciom i  osobom potrzebującym Twojego wsparcia .

Jeśli zdecydujesz się na taki krok wystarczy zadzwonić na numer 85 6524717 bądź napisać do nas  email:  biuro@stowarzyszeniedroga.pl a w nie długim czasie skontaktuje się z Tobą koordynator d.s wolontariatu. Zajżyj na naszego facbooka tam są umieszczane informacje gdzie się spotykamy i co robimy.

Tak wyglada dzień jesli poswięcisz go naszym podopiecznym dzieciom 🙂

Co robią nasi Wolontariusze

1. Kwestowanie na rzecz Stowarzyszenia DROGA, organizowanie zbiórek żywności itp.
  2. Pomoc przy prowadzeniu akcji charytatywnych np. ”Pierwsza Gwiazdka”czy „Światło Pojednania”
  3. Pomoc dzieciom w odrabianiu pracy domowej np. pomoc w nauce języka angielskiego, niemieckiego, polskiego czy matematyki i wiele innych
  4. Pomoc w prowadzeniu zajęć rozwoju zainteresowań dla podopiecznych Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie „DROGA”
  5. Pomoc w organizowaniu imprez okolicznościowych, kulturalno - rozrywkowych dla podopiecznych Stowarzyszenia DROGA np. Święta Bożego Narodzenia, bale choinkowe, Mikołajki, Andrzejki, Dzień Dziecka, rocznice Stowarzyszenia itp.
  6. W trakcie wyjazdów pomoc w sprawowaniu opieki nad podopiecznymi; wyjazdy wakacyjne do Jastarni, wyjazdy feryjne itp.
  7. Wykonywanie różnego rodzaju prac gospodarczych na rzecz Ośrodka Wspierania Dziecka i Rodziny  NASZ DOM; prace tj.
    • pomoc w ogrodzie
    • pomoc przy wydawaniu, cięciu  węgla i drzewa na opał
    • pomoc przy wystroju Domu przed okresem świątecznym
    • pomoc przy sprzątaniu domu
    • i wiele innych…
  8. Pomoc w wydawaniu żywności unijnej, paczek świątecznych

Co to jest wolontariat?

"Dobroć polega na szanowaniu i kochaniu ludzi
bardziej niż na to zasługują"
św. Paweł z Tarsu

WOLONTARIAT (łac. volontarius - dobrowolny) - jest poświęceniem czasu i energii na rzecz społeczności lokalnej, osób spoza rodziny, na rzecz rozwoju środowiska itp. Działalność wolontarystyczna ma charakter bezpłatny, z wyjątkiem zwrotu kosztów   poniesionych w związku z wykonywanym świadczeniem.

Dlaczego Warto być wolontariuszem?

Wolontariat jest wspaniałą szansą na zdobycie nowych umiejętności, na poznanie ciekawych ludzi i świata.
Może być sposobem na samotność albo twórcze przetrwanie okresu bezrobocia.
Pozwala oderwać się od codziennych obowiązków albo przygotować się do przyszłej pracy.
Dla jednych jest początkiem kariery zawodowej, dla drugich jej uwieńczeniem.
Uwrażliwia na potrzeby drugiego człowieka i tworzy przestrzeń do fundamentalnego wyboru: więcej mieć czy bardziej być.

Najczęstsze motywacje wolontariuszy:

„Pomagając innym dotrzeć na szczyt
sam się do niego zbliżasz”

H. Norman Schwarzkopf

• chęć zrobienia czegoś dobrego, pożytecznego
  • potrzeba kontaktu z ludźmi lub nawiązania nowych znajomości
  • potrzeba bycia potrzebnym
  • chęć zdobycia umiejętności i doświadczeń zawodowych i życiowych
  • chęć spłacenia dobra, które kiedyś od kogoś się otrzymało

Kodeks etyczny wolontariusza

Ważne jest, by decydując się na działalność w charakterze wolontariatu przestrzegać pewnych zasad. Nie są one zapisane w żadnych ustawach, kodeksach czy innych przepisach. To po prostu  nieformalny  zbiór  norm i zasad postępowania, którymi każdy wolontariusz powinien się  kierować:

Oto one:

• będę wypełniać wszystkie zadania związane z przyjętą rolą;
  • nie będę składać obietnic, których nie jestem w stanie spełnić;
  • przypadku niemożności wywiązania się ze zobowiązań, poinformuję o tym koordynatora pracy wolontariuszy;
  •  zachowam dyskrecję w sprawach prywatnych, będę unikać zachowań, które mogą być niewłaściwie rozumiane;
  • będę otwarty na nowe pomysły i sposoby działania;
  •  wykorzystam szansę poznania i nauczenia się nowych rzeczy od innych osób;
  • nie będę krytykować rzeczy, których nie rozumiem;
  • będę pytać o rzeczy, których nie rozumiem aby były dla mnie jasne;
  • będę działać w zespole;
  • będę osobą, na której można polegać;
  • będę pracować lepiej i z większą satysfakcją wykonując to, czego się ode mnie oczekuje;
  • będę chętnie się uczyć. Wiem, że nauka jest nieodłączną częścią każdej dobrze wykonanej pracy;
  • będę uczestniczyć w obowiązkowych spotkaniach;
  • zrobię wszystko by być bardzo dobrym wolontariuszem